• Sukces naszego ucznia.

• 16 marca uczeń klasy 6b Adam Woźniak zajął I miejsce w Mistrzostwach Międzywojewódzkich młodzików w karate KYOKUSHIN makroregionu śląskiego. Adamowi gratulujemy i życzymy dalszch sukcesów.

• Szkoła Patriotów

• 27 listopada w Katowicach, w zespole szkół muzycznych, odbyło się podsumowanie wojewódzkiego projektu edukacyjnego „Szkoła patriotów” organizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Udział w nim wzięło ponad 220 placówek oświatowych z województwa śląskiego. Za zaangażowanie w realizację projektu nasza szkoła, jako jedna z 30, została szczególnie wyróżniona– wraz z panią dyrektor Gabrielą Kret udział brał poczet sztandarowy.

Każda placówka otrzymała certyfikat oraz pamiątkową szarfę z napisem „SZKOŁA PATRIOTÓW”. Rozdane zostały również symboliczne ziarna patriotyzmu.

Celem projektu było przede wszystkim pielęgnowanie pamięci o ważnych dla kraju oraz naszego regionu osobach, wydarzeniach i miejscach, które zapisały się na kartach polskiej historii. My skupiliśmy się oczywiście na naszym patronie – Poległych na Pasternioku.

• Narodowe Święto Niepodległości

• W efekcie współpracy najstarszych uczniów z młodszymi powstał ape z okazji Święta Niepodległości. Tylko tu można usłyszeć pieśni patriotyczne wykonana z taka pasją!

• Solidarni z Ukrainą

• WOJNA - słowo to odmienialiśmy przez przypadki na lekcjach języka polskiego, czytaliśmy o wojnie w książkach z historii i  w lekturach, co roku 1 września czciliśmy minutą ciszy wszystkich poległych podczas II wojny światowej, a z ust polityków słyszeliśmy zapewnienia: Nigdy więcej wojny!

Było tak do 24 lutego 2022r.

GODZINA 3.45

wybuchają o świcie

gdy po ulicach

włóczą się dziecięce sny

pocałunek nocy

nie zdążył jeszcze wystygnąć

na ustach kochanków

w pustym pokoju

ktoś płacze

z zupełnie innego powodu

niż bombardowania

w nocnym klubie

trwa jeszcze

zabawa do białego rana

o którym nikt nie wie

że zrobi się czarne

w jakimś szpitalu powiatowym

przy łóżku umierającego dziecka

zdrzemnęła się matka

a pielęgniarki z nocnej zmiany

pobiegły ze śmiechem

do piekarni po świeże bułeczki

jeszcze ciepłe

jeszcze dostępne

jeszcze pod dostatkiem

wybuchają o świcie

gdy oblężone miasto

nie zdążyło założyć munduru

szamocze się

bezbronne jak pisklę

schwytane

przez wielkiego czarnego kota

o oczach stalowych

jak globalna śmierć

przychodzą o świcie

bezszelestnie

i spotykają się z Bogiem

co przyszedł przed świtem

żeby przytulić

oblężone miasto.

siostra Benedykta

Kłodzko, 24.02.2022

Od tego dnia wszystko się zmieniło - słowo to wypełniło się tragiczną treścią - dźwiękiem wyjących syren alarmowych, spadających bomb na ukraińskie miasta, obrazem zapłakanych ludzi, którzy w jednej chwili stracili cały dorobek życia, żołnierzy walczących do samego końca, cywilów chwytających za broń, aby bronić swojej ojczyzny.

Solidaryzujemy się ze wszystkimi bohaterami naszych czasów, chylimy czoła przed ich ofiarną i zdeterminowaną postawą.

Z głęboką wiarą i nadzieją wypatrujemy końca tej nieludzkiej i niczym nieuzasadnionej agresji, ale przede wszystkim liczymy na obudzenie się sumień tych, którzy w XXI wieku przekreślili uniwersalny system wartości.

• mLegitymacja

• Nasza szkoła przystąpiła do projektu mLegitymacja – wspólnej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie będąca częścią aplikacji mObywatel.

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję papierową dokumentu.

W tym mobilnym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowej legitymacji: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły.

Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów: podczas kontroli biletów, przy zakupie biletów do kina itp.

Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak okres ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana.

Unieważnienie będzie mogło być dokonane przez szkołę także w przypadku utraty mLegitymacji na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana (mLegitymacja jest przypisana do konkretnego urządzenia w momencie zgubienia lub kradzieży telefonu należy natychmiastowo poinformować osoby odpowiedzialne za wydawanie mLegitymacji).

Wymagania sprzętowe - telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0. lub IOS (wersja 10.3 lub nowsza) .

Aby uruchomić mLegitymację należy:

- Złożyć wniosek do dyrektora szkoły o wydanie mLegitymacji (wersja elektroniczna wniosku: strona internetowa szkoły, dziennik elektroniczny Librus, wersja papierowa – sekretariat szkoły). Wnioski prosimy przekazywać do sekretariatu szkoły.

- Wysłać na adres sekretariatu zsorzesze.sekretariat@wp.pl jako załącznik zdjęcie legitymacyjne w formacie JPG lub JPEG w rozmiarze do 5 MB, podpisane w nazwie pliku imieniem i nazwiskiem ucznia oraz klasą.

- Pobrać Aplikację mObywatel, potwierdzić regulamin.

- Po otrzymaniu ze szkoły kodu aktywacyjnego uruchomić System na urządzeniu.